Haber

Pakistan ve ABD askeri yetkilileri bölgesel güvenlik durumunu görüştü

Pakistan ve ABD’den askeri yetkililer bölgesel güvenlik durumunu görüştüler.

Pakistan ordusundan yapılan açıklamaya göre, geçen ay orduyu devralan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Asım Munir, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Başkanı Orgeneral Michael Erik Kurilla ile Genelkurmay Başkanlığı’nda bir araya geldi. Rawalpindi’de.

Görüşmede bölgesel güvenlik ve istikrar durumu, savunma ve güvenlik işbirliği ile iki ülke silahlı kuvvetleri arasındaki ilişkiler ele alındı.

CENTCOM Komutanı Kurilla, Pakistan’ın terörle mücadelede elde ettiği başarıların ve bölge barışına katkısının önemine dikkat çekti.

Bu, General Munir’in geçen ay göreve gelmesinden bu yana Kurilla’nın Pakistan’a yaptığı ilk ziyaretti.

Öte yandan Kurilla, bugün Pakistan ile Afganistan’ı ayıran Torkham Sınır Kapısı’nı ziyaret edecek.

General Asım Munir, 24 Kasım’da Başbakan Şahbaz Şerif tarafından yeni Kara Kuvvetleri Komutanı olarak atandı.

Pakistan’da Genelkurmay Başkanı prensipte silahlı kuvvetlerin en yüksek rütbeli subayıdır. Genelkurmay Başkanlığı, en önemli askeri uygulama organı olarak görev yapmakta ve kuvvet komutanlıkları arasındaki iletişimi koordine etmekte, muharip kuvvetler üzerinde harekat yetkisi bulunmamaktadır.

Kara Kuvvetleri Komutanı, Pakistan Silahlı Kuvvetlerinde ordunun kuvvet komutanlıklarına komuta eden, harekât yetki ve kontrolüne sahip olan kişidir. Bu yönüyle Kara Kuvvetleri Komutanı, Pakistan ordusunun başı olarak bilinmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu